Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Kiedy należy wymienić grzałkę bojlera na nową?

2024-05-09
Kiedy należy wymienić grzałkę bojlera na nową?

Wiesz, kiedy powinieneś wymienić grzałkę w swoim bojlerze? Właściwe utrzymanie i serwisowanie bojlera to klucz do jego długiej żywotności oraz oszczędności energii. W tym artykule dowiesz się, jakie są sygnały świadczące o konieczności wymiany grzałki oraz jak prawidłowo wykonać tę czynność. Dzięki naszym wskazówkom odpowiednio zadbasz o swoje urządzenie.

Sygnały wskazujące na konieczność wymiany grzałki bojlera

Grzałka bojlera to jeden z najważniejszych elementów urządzenia, odpowiedzialny za podgrzewanie wody. Jeśli zauważysz, że woda jest chłodniejsza lub pojawiają się problemy z jej podgrzewaniem, może to oznaczać, że grzałka wymaga wymiany. Istnieje kilka sygnałów, które mogą sugerować konieczność jej wymiany.

Spadek wydajności podgrzewania wody

Jednym z pierwszych objawów zużycia grzałki do bojlera jest spadek wydajności podgrzewania wody. Jeśli zauważysz, że woda w kranie nie jest już tak gorąca, jak dawniej lub potrzeba więcej czasu, aby osiągnęła odpowiednią temperaturę, może to wskazywać na problemy z grzałką. Warto wtedy sprawdzić jej stan i ewentualnie rozważyć wymianę.

Zwiększone zużycie energii

Kolejnym sygnałem, który może sugerować konieczność wymiany grzałki, jest zwiększone zużycie energii. Zużyta grzałka może powodować, że bojler będzie pracował mniej wydajnie, co przekłada się na wyższe rachunki za prąd. Jeśli zauważysz wzrost zużycia energii, warto sprawdzić stan grzałki i ewentualnie ją wymienić.

Wyciek wody z bojlera

Wyciek wody z bojlera może być spowodowany uszkodzeniem grzałki lub jej uszczelki. Jeśli zauważysz wyciek wody w pobliżu bojlera, warto dokładnie sprawdzić jego przyczynę. W przypadku uszkodzenia grzałki lub jej uszczelki konieczna może być ich wymiana.

Kiedy warto skorzystać z pomocy specjalisty?

Chociaż wymiana grzałki jest czynnością, którą można wykonać samodzielnie, w niektórych przypadkach warto skorzystać z pomocy specjalisty. Jeśli nie masz pewności co do stanu grzałki lub napotkałeś problemy podczas jej wymiany, skonsultuj się z fachowcem.

pixel