Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak dopasować odpowiednią grzałkę do bojlera?

2023-11-23
Jak dopasować odpowiednią grzałkę do bojlera?

Wybór odpowiedniej grzałki do bojlera Galmet lub innej firmy może wydawać się trudnym zadaniem, zwłaszcza jeżeli nie jesteśmy specjalistami w tej dziedzinie. Odpowiednie dobranie grzałki ma kluczowe znaczenie dla osiągania efektywności energetycznej oraz trwałości urządzenia. W niniejszym artykule przybliżamy, na co zwrócić uwagę, aby wybrać właściwą grzałkę do bojlera.

Jakie są rodzaje grzałek stosowanych w bojlerach?

Grzałki stosowane w bojlerach możemy podzielić na kilka rodzajów, ze względu na sposób zamontowania i materiał wykonania. Do najczęściej stosowanych zalicza się grzałki pływające. Charakteryzują się dobrym przewodnictwem cieplnym i są stosunkowo tanie w eksploatacji. Grzałki płytowe również cechują się dobrym przewodnictwem cieplnym, lecz ich montaż może być bardziej skomplikowany. Grzałki ceramiczne z kolei są trwałe i odporne na korozję, jednak ich cena może być wyższa niż innych grzałek.

Jak wybrać odpowiednią grzałkę?

Przed dokonaniem wyboru odpowiedniej grzałki do bojlera Galmet, warto zwrócić uwagę na jego moc oraz pojemność. Im większa jest pojemność bojlera, tym wyższej mocy grzałka powinna być użyta. Zwykle przyjmuje się, że dla bojlerów o pojemności do 50 litrów wystarczająca będzie grzałka o mocy 1500W, natomiast dla większych bojlerów (o pojemności powyżej 50 litrów) konieczne jest zastosowanie grzałki o mocy co najmniej 2000W.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie grzałki do bojlera?

Kolejnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę podczas wyboru grzałki do bojlera, jest materiał jej wykonania. Istotne jest, aby materiał był odporny na korozję oraz osadzanie kamienia. Ważnym kryterium wyboru jest również sprawdzenie, czy grzałka będzie kompatybilna z instalacją elektryczną w domu. Należy wtedy uwzględnić takie parametry jak napięcie zasilania oraz obciążenie instalacji.

pixel